1. Hopp til meny
  2. Hopp til innhold
  3. Gå til nettsidekart
  4. Gå til kontakt oss
  5. Gå til nyheter
  6. Gå til søk

Fredete bygg i Akershus gjennomgått

Les det flotte faktaarket om Akershus eldste fredninger og byggeskikk. Fredningsgjennomgangen har tatt for seg alle bygninger som ble fredet i perioden 1923-1979.

Fredningsgjennomgangen er et landsomfattende prosjekt og en oppfølging av Stortingsmelding nr. 16 «Leve med kulturminner». Riksantikvaren er ansvarlig for prosjektet som gjennomføres i samarbeid med fylkeskommunene.

Akershus fylkeskommune har nå ferdigstilt prosjektet. Her kan du lese Riksantikvarens pressemelding om fredningsgjennomgangen i Akershus. Det er også laget et flott og informativt faktaark om de eldre fredningene og byggeskikken i Akershus. Faktaarket om Akershus eldste fredninger og byggeskikk kan du lese her. (pdf)

Bakgrunnen for prosjektet er at alle fredninger som ble vedtatt før kulturminneloven trådte i kraft i 1978, dvs. i perioden 1923-1979, mangler spesifikke fredningsbestemmelser. For å gi eierne større forutsigbarhet og klarere rammer, er alle de gamle fredningene nå gjennomgått og befart. I Akershus gjelder dette 39 bygninger. Prosjektet har også hatt som mål å bidra til økt kunnskap og positiv oppmerksomhet omkring fredningene, og gi forvaltningen et bedre beslutningsgrunnlag.

Akershus fylkeskommune har fått midler fra Riksantikvaren til prosjektet, men Akershus fylkeskommune har stått for gjennomføringen. Bygningene har blitt beskrevet og fotografert. Det er også gått i gjennom arkiver og eldre foto.

Som resultat av prosjektet vil eierne få tilsendt en rapport som forteller noe om hva som finnes i arkivet om deres eiendom. Det er også laget et flott diplom og et presiseringsdokument som presiserer det gamle fredningsvedtaket med hensyn til omfang, formål og konsekvenser av fredningen. Materialet vil danne et godt grunnlag for det videre samarbeidet mellom eier, fylkeskommune og Riksantikvaren.

I Akershus har arbeidet med fredningsgjennomgangen blitt gjennomført av kunsthistoriker Berit Rønsen (prosjektansatt), i samarbeid med Riksantikvaren og kulturminnevernseksjonen i Akershus fylkeskommune.

Kontakt

Akershus fylkeskommune: Mildrid Melkild
Riksantikvaren: Monica Anette Rusten

Opprettet: 15.03.12 21:08 - Sist endret: 19.03.12 09:51
  • Skriv ut

Hovedbygningen på Øvre Vilberg i Sørum sto ferdig i 1771. Bygningen ble fredet i 1924 av den antikvariske bygningsnemnd. Foto: AFK.

Store Hvam i Nes er det anlegget som har flest fredete bygninger. Bygningene er fra 17- og 1800-tallet. Foto: AFK.

Malmskrivergården i Sandvika ble fredet i 1973. Hovedbygningen er trolig oppført på 1640-tallet. Anlegget synligjør Sandvika som utskipningshavn for malm. Foto: Afk.