1. Hopp til meny
  2. Hopp til innhold
  3. Gå til nettsidekart
  4. Gå til kontakt oss
  5. Gå til nyheter
  6. Gå til søk

Akershus’ beste ungdomsbedrift kåres torsdag

I disse dager legger elever over hele Akershus siste hånd på verket før kåringen på Norges Varemesse.

Elevene har jobbet frem mot denne dagen siden skolestart, så dette er det store høydepunktet for de fleste av dem.

I ungdomsbedriftene får elevene anvende teorien de lærer på skolen i praksis.

De fem beste bedriftene fra fylkesmessa går videre til NM i mai. Konkurransen blir tøff, men alle deltakerne er veldig motiverte. 

- De jobber med reelle behov og får teste ut seg selv og sine egne ideer i det praktiske liv. Arbeidet i bedrifter gir elevene motivasjon, mestringsglede og verdifull læring – og det vil vi se tydelig på messa, sier Petter Skotland, daglig leder i Ungt Entreprenørskap Akershus.

I år har 170 ungdomsbedrifter fra 27 videregående skoler meldt seg på fylkesmessa i Akershus. Ungdomsbedriftene konkurrerer i 18 ulike kategorier, og over 80 personer fra både arbeidsliv og næringsliv skal sitte i en jury og vurdere ungdomsbedriftene.

I juryen sitter blant andre fylkesordfører Nils Aage Jegstad,  fylkesvaraordfører Lars Salvesen, fylkesdirektør for plan, næring og miljø Øivind Michelsen og fylkesdirektør for videregående opplæring  Alf Skaset.

- Elevene som driver en ungdomsbedrift får med seg en unik erfaring som arbeidslivet og næringslivet i Akershus både ønsker og trenger. Det er disse ungdommene som er morgendagens verdiskapere og som skal sikre utvikling og skape nye arbeidsplasser i fylket vårt i fremtiden. Langt flere fortjener å få denne muligheten når de går på skolen, sier Skotland.   

Totalt var 20 188 elever med på ulike entreprenørskapsaktiviteter i regi av Ungt Entreprenørskap Akershus i fjor. Nesten 1000 av disse elevene driver en ungdomsbedrift.

Fylkesmessa arrangeres på Norges Varemesse (hall E) i Lillestrøm.

Kontakt

Petter Skotland, daglig leder for Ungt Entreprenørskap Akershus, mob: 90192256
www.ue.no

FAKTA

Ungt Entreprenørskap er en ideell, landsomfattende organisasjon som i samspill med skoleverket, næringslivet og andre aktører jobber for å utvikle barn og ungdoms kreativitet, skaperglede og tro på seg selv. Organisasjonen tilbyr et tyvetalls pedagogiske programmer – fra grunnskole til høyere utdanning. Alle programmene er forankret i skolens læreplaner og gjennomføres i samarbeid med arbeids- og næringsliv.

Les mer om Ungt Entreprenørskap her.

Opprettet: 06.03.12 15:39 - Sist endret: 06.03.12 16:27
  • Skriv ut

"It's apps UB" fra Mailand videregående skole ble kåret til fylkets Beste Ungdomsbedrift i 2011 og representerte Akershus i NM i fjor (foto: Ungt Entreprenørskap).