1. Hopp til meny
  2. Hopp til innhold
  3. Gå til nettsidekart
  4. Gå til kontakt oss
  5. Gå til nyheter
  6. Gå til søk

Styrket næringsutvikling i Akershus

Befolkningen i Akershus vokser raskt og arbeidsplassene blir stadig flere. Næringslivet er nyskapende, har god lønnsomhet og kan vise til mange nyetableringer. Nå vokser næringslivet raskere enn i landet for øvrig, viser en ny næringsanalyse for Akershus.

Telemarksforskning har nylig publisert en forskningsrapport som beskriver næringsutviklingen, innovasjonen og attraktiviteten i Akershus. Rapporten er en videreføring av tidligere analyser som er gjennomført årlig helt siden 2008.

Rapporten viser at Akershus har en høy andel innovative bedrifter, spesielt i Asker, Bærum og til dels på Nedre Romerike. Dette skyldes sammensetningen i den lokale næringsstrukturen. I Asker, Bærum og på Nedre Romerike er en stor andel av bedriftene i bransjer som har høy innovasjonstakt. Ullensaker kommune er rangert som landets beste næringslivskommune i 2010.

- Akershus har tradisjonelt vært et fylke som vokser ved å være attraktivt som bosted. Nærheten til Oslo er en viktig forutsetning for denne tiltrekningskraften. De siste årene har Akershus i tillegg opplevd en sterk vekst både i basisnæringene som vareproduksjon og teknologiske tjenester og innen reiseliv, varehandel og kultursektor, sier Øyvind Michelsen, fylkesdirektør for plan, næring og miljø.

Bedriftenes samlede utvikling analyseres i Nærings-NM, som måler næringslivets lønnsomhet, vekst og nyetableringer. Akershus ble det fjerde beste fylket i Nærings-NM for 2010 etter å ha inntatt en unormalt svak tiendeplass i 2009 som en følge av finanskrisen som ble innledet høsten 2008.

Når resultatene fra Nærings-NM og attraktivitetsfaktorene kombineres, skapes et bilde av hvilke norske regioner som for øyeblikket er mest ’vellykkede’. Her skårer Øvre Romerike og Asker/Bærum høyt, mens Nedre Romerike og Follo havner mer midt på treet.

I Nærings-NM for kommunene er Ullensaker rangert som landets beste næringslivskommune i 2010. Lørenskog har også gjort et kraftig byks oppover fra 2009 til 2010, og havner på en 14.plass i den nasjonale kommunerangeringen. De siste 10 årene har Ullensaker vært landets nest beste næringskommune – bare slått av Sola i Rogaland.

Les rapporten her (PDF: 12,5 Mb)

Kontaktperson:

Øyvind Michelsen, tlf. 22 05 57 65

Les flere nyheter

Opprettet: 08.02.12 10:40 - Sist endret: 20.04.12 13:35
  • Skriv ut

Det nye hovedkontoret til Statoil-Hydro på Fornebu står snart klart (foto: A-lab)